Noc Kupały: jak upleść wianek

Blog, Ślub, Warsztaty wiankowe Comments (0)

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone w najkrótsza noc w roku czyli z 20 na 21 czerwca. Jedną z tradycji tego święta jest plecenie wianków i puszczanie ich na wodę.

Technik plecenia wianków jest kilka, jednak najłatwiejszą z nich jest ta, w której wykorzystujemy kolo (o średnicy głowy) wykonane z cienkiego drutu. Do tak przygotowanej bazy sznurkiem przymocowujemy kwiaty i zieleń. To bardzo łatwy sposób plecenia wianka i gdy organizujemy warsztaty z plecenia wianków, to właśnie tego sposobu uczymy uczestników.

Sposobem bardziej tradycyjnym, lecz trudniejszym, jest wyplatanie wianków z kwiatów polnych. Ten tradycyjny sposób wymaga sporo cierpliwości i roślin z miękką i elastyczną łodygą. Zebrane kwiaty przycinamy na równą długość. Wybieramy dwa, których łodygi krzyżujemy, a trzeci kwiat owijamy wokół główki jednego z nich. Kolejne kwiaty również zaplatamy tworząc coś w rodzaju warkocza.

O tym jak upleść wianek na noc kupały w programie „Pytanie na śniadanie” opowiadała nasza florystka Marta Janowska (choć błędnie przedstawiona przez prowadzącą jako Marta Jankowska).

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/48612754/plecienie-wiankow-na-noc-kupaly

Chcesz warsztaty wiankowe – zadzwoń tel. +48 536 097 849
Zobacz nasze ostatnie wpisy na blogu:

Pin It

» Blog, Ślub, Warsztaty wiankowe » Noc Kupały: jak upleść wianek
On 20 czerwca 2020
By
, , , , , , , , , ,

Comments are closed.

«

Ta witryna korzysta z plików cookies szczegóły ok, rozumiem