Bukiety ślubne i wiązanki ślubne- jak skomponować? 7 podstawowych zasad

Blog Możliwość komentowania Bukiety ślubne i wiązanki ślubne- jak skomponować? 7 podstawowych zasad została wyłączona

Ślub Twoich marzeń nie będzie w pełni tym wymarzonym bez odpowiednich kwietnych dekoracji. Każda Panna Młoda pragnie, by ślub i wesele były zapamiętane przez gości, a wybrane kwiaty na ślub czy dodatkowe ozdoby oddawały wiernie jej gust i podkreślały wyjątkową osobowość. Dlatego wszystkie elementy ślubnej dekoracji, poczynając od bukietu ślubnego i jego aranżacji, a na dekoracji samochodu ślubnego kończąc, powinny stanowić spójną całość i w pełni podkreślać wyjątkowość tego specjalnego dnia.

aisle-1846114_640

1. Bukiety ślubne – nie ma złych czy dobrych wyborów w kwestii kwiatów na ślub.

Niezależnie od tego, jakie są najgorętsze trendy ślubne na dany rok, ważne, żebyś pamiętała o najważniejszym: dobór kwiatów na ślub to Twój własny wybór i Twoje preferencje decydują tutaj o wszystkim. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jaki motyw przewodni wesela obrałaś i jakim budżetem dysponujesz. Ślub i organizacja wesela to jednak wielkie przedsięwzięcie, także jeśli potrzebujesz konsultacji, dobra florystka na pewno udzieli Ci odpowiednich rad. Już na etapie planowania spisz wszystkie pytania i sugestie, które przychodzą Ci do głowy i skonsultuj je z wybraną specjalistką. Dodatkowo – kilka ważnych zasad, które warto mieć w pamięci:

 • Nie przesadzaj z ilością. Trzymaj się złotej zasady – mniej znaczy więcej. Zarówno pod kątem rodzajów kwiatów jak i ich kolorystyki.
 • Odpowiednio rozłóż akcenty. Dobre rozstawienie samych kompozycji oraz wykorzystanie samej tylko zieleni może stworzyć wrażenie, że masz więcej ozdób niż w rzeczywistości.
 • Pamiętaj: ważne, żeby Twoja bukieterka dzieliła i rozumiała Twoją wizję – inaczej będzie ciężko się porozumieć.

flowers-260897_640

2. Zacznij regularnie przeglądać magazyny ślubne i czasopisma o ogrodnictwie.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jakie rodzaje kwiatów na ślub wybrać, po prostu zainspiruj się kolorowymi ilustracjami zamieszczonymi w specjalistycznych magazynach – nikt nie wymaga, żebyś znała się na kwiatach, dlatego zacznij od kolekcjonowania zdjęć, które Ci się podobają. Wraz z partnerem możecie dodatkowo wybrać się na giełdę kwiatową lub do ogrodu botanicznego, żeby sprawdzić jak na żywo prezentują się wybrane przez Ciebie gatunki.

 • Warto również zapoznać się z „językiem kwiatów”, różne ich rodzaje mają różne znaczenia – ten czynnik może odegrać istotną rolę w ich dobrze. Jeśli jednak dany gatunek kwiatów wyjątkowo Ci się spodobał i koniecznie chcesz go użyć do swoich dekoracji ślubnych, nie wahaj się dobierać do swoich kompozycji nawet najbardziej różnorodnych pąków, łodyg i listków.
 • Wśród różnych rodzajów kwiatów istnieją tak zwane ‚klasyki’, które nigdy nie wypadną z mody; są to między innymi róże, peonie, lilie czy orchidee. Bukiety na ceremonię ślubną mogą jednak być zarówno tradycyjne, o regularnych kształtach, jak i nowoczesne, asymetryczne i egzotyczne. Nie oznacza to, że dany styl układania kwiatów musi być wykorzystany w Twojej kompozycji – jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody.

marriage-168831_640

3. Określ swój budżet na wiązanki ślubne.

Zanim zaczniesz tonąć w wizji idealnego ślubu koniecznie odrób podstawową lekcję i policz na co Cię stać. Niektóre kompozycje (np. ściany z żywych kwiatów) mogą być nie do zrealizowania, jeśli zostawiłaś kalkulację związaną z kwiatami na sam koniec. Koniecznie spotkaj się z florystyką i podaj jej budżet jakim dysponujesz – to pozwoli Wam wspólnie określić ramy, w jakich możecie się swobodnie poruszać. Warto również stworzyć listę „muszę mieć” oraz „chciałabym mieć”, dzięki takiemu prostemu zabiegowi łatwiej będzie zrezygnować z rzeczy dodatkowych niż tych, bez których nie możesz się obejść (np. bukiet ślubny czy wianek). Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jeśli masz wyliczony budżet co do złotówki:

 • Nie bój się być kreatywna, jeśli Twój budżet nie pozwala Ci być rozrzutną. Największą atrakcją na weselu może okazać się Twoja pomysłowość!
 • Bądź uczciwa w stosunki do florystki i nie mów, że masz więcej niż w rzeczywistości – to pozwoli Twojej bukieciarce przygotować tańsze alternatywy wcześniej wybranych przez Ciebie kwiatów.
 • Drogich kwiatów używaj jedynie do najważniejszych kompozycji, np. do bukietu ślubnego.
 • Śmiało łącz różne kwiaty, nieważne czy są tanie czy drogie – ważne, aby były świeże i w cenie, na którą możesz sobie pozwolić.

bride-1355473_640

4. Dobierz odpowiedni kolor kwiatów do bukietu ślubnego.

Kolorystyka kwiatów to jedna z istotniejszych decyzji, które musisz podjąć. Wybrane kwiaty do bukietu ślubnego powinny być przede wszystkim dopasowane do sukni ślubnej i motywu przewodniego wesela. Jeśli chcesz dobrać kolory w zależności od sezonowości kwiatów, to pozwoli Ci na większy rozmach pod kątem ilości za mniejszą cenę, ponieważ kwiaty sezonowe zawsze są odrobinę tańsze. Kiedy już rozważasz kolorystykę różnych kompozycji, zastanów się, gdzie będą ulokowane (wystrój sali weselnej, dekoracja kościoła, lokalizacja zewnętrzna etc.) i upewnij się, żeby dobrać takie barwy, które w danym miejscu będą się dobrze wyróżniać. Odpowiednio dobrany akcent kolorystyczny będzie przyciągał wzrok zarówno w tych mniej obfitych i stonowanych kreacjach, jak i toni puszystych pąków.

bloom-1850126_640

5. Sprawdź kwiaty do wiązanki ślubnej pod kątem sezonu.

Pora roku, podczas której bierzesz ślub, odgrywa bardzo ważna rolę w doborze kwiatów – w szczególności, jeśli Twój budżet nie pozwala na zbyt wielką rozrzutność. Pamiętaj – niektóre gatunki kwiatów w danych okresach po prostu nie są fizycznie dostępne, a inne mogą być sprowadzane z zagranicy (z Holandii lub nawet Chin), co niestety znacznie zwiększa koszty przygotowanie Twojej wymarzonej aranżacji kwiatowej. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie kwiaty – a w szczególności u nas, w Polsce, kwitną w danym sezonie. Poniżej prezentujemy krótką listą sezonowych gatunków:

 • Styczeń – tulipan;
 • Luty – hiacynt;
 • Marzec- frezja;
 • Kwiecień – alstromeria, eustoma;
 • Maj – lewkonia;
 • Czerwiec – piwonia, irys;
 • Lipiec – mieczyk;
 • Sierpień – słonecznik, lawenda, gipsówka;
 • Wrzesień – hortensja, kapusta ozdobna;
 • Październik – wrzos, jaskry;
 • Listopad – chryzantema, margerytka;
 • Grudzień – goździk.

Jeśli jesteś jednak zdecydowana na konkretny wygląd kwiatów, zawsze możesz szukać takich ‚zamienników’, które są do siebie podobne wizualnie – bukiet ślubny z hortensji możesz zastąpić tym z piwonii, a w roli eustomy sprawdzi się popularny goździk. Pamiętaj także, że różne gatunki róż kwitną w różnych porach między majem a październikiem.

inna-lesyk-347658-unsplash

6. Zaplanuj w których konkretnie miejscach kwiaty mają odegrać ważną rolę.

Niezależnie od tego czy wybrałaś złożone konstrukcje kwiatowe czy proste, minimalistyczne w formie ozdobniki, istotne jest jaką rolę w danym miejscu mają odegrać. Ważne, aby dobrać kwiaty na ślub i wesele do miejsca, w którym będą zaprezentowane, dlatego poniżej prezentujemy najczęstsze lokacje, w których są zamieszczane:

 • Bukiety ślubne –  panny młodej i bukiet świadkowej;
 • Dekoracja kościoła na ceremonię ślubną: wzdłuż alejki, przed wejściem czy koło ołtarza (jeśli uzyskasz zgodę); dekoracje ław kościelnych oraz schodów przy wychodzeniu z kościoła;
 • Dekoracja samochodu weselnego, zarówno maski jak i klamek;
 • Dekoracje stołu weselnego, zarówno tych dla gości jak i dla pary młodej;
 • Wystrój sali weselnej lub hotelu;
 • Ściana z kwiatów za stołem pary młodej;
 • Bukiety dla rodziców etc.

wedding-photography-610212-unsplash

 7. Wszystko zaczyna się od bukietu ślubnego.

Bukiet ślubny panny młodej to najbardziej „intymna” kompozycja ślubna jaka istnieje, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup wielu kwiatów, to na pewno nie oszczędzaj na samym bukiecie! Wiązanka ślubna panny młodej powinna być najbardziej spektakularną kreacją na całym ślubie – pamiętaj o tym dobierając jej elementy. Jeśli chodzi o kolor, biały to nadal najbardziej popularny wybór, jednak obecnie nie ma restrykcji, jeśli chodzi o kolorystykę. Wśród wymienianych trendów ślubnych coraz częściej można spotkać zaskakujące kwiecieste stylizacje, poczynając od delikatnie pastelowych czy blado różowych, a kończąc na intensywnych różach lub ciężkich burgundach. Finalnie, wybór wiązanki ślubnej to indywidualna sprawa Panny Młodej: sama masz prawo wybrać, co chcesz w niej zamieścić, czy pasuje do wybranej uprzednio sukni ślubnej, Twojego wzrostu, i oczywiście motywu przewodniego wesela. Złotą zasadą dotyczącą bukietu jest wcześniejsze dobranie sukni ślubnej, ponieważ te dwie rzeczy muszą iść ze sobą w parze. Dodatkowo, im obfitsza suknia, tym większy powinien być bukiet.

Bukiet ślubny to nieodzowny element ślubu. Odpowiednia wiązanka ślubna i cały wystrój związany z doborem rodzajów kwiatów musi oddawać część Ciebie. Wybór bukietu ślubnego może być nietrafiony jedynie wtedy, gdy nie będziesz miała na niego wpływu. Puść wodze fantazji i postaraj się, organizacja ślubu i wesela były dla Ciebie czystą przyjemnością!

orio-nguyen-266209-unsplash

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu nadal masz wątpliwości w kwestii kompozycji ślubnych, bukietów, czy wiązanek napisz lub zadzwoń – chętnie spotkamy się na bezpłatne konsultacje, podczas których odpowiemy na wszystkie możliwe pytania.

Pisz do nas na marta@amarantkwiaty.pl

Pin It

» Blog » Bukiety ślubne i wiązanki ślubne-...
On 16 lutego 2015
By
, , , , ,

Comments are closed.

»

Ta witryna korzysta z plików cookies szczegóły ok, rozumiem