amarant_butik_florystyczny_strona_glowna3

Bukiety ślubne i wiązanki ślubne- jak skomponować? 7 podstawowych zasad

Blog Możliwość komentowania Bukiety ślubne i wiązanki ślubne- jak skomponować? 7 podstawowych zasad została wyłączona

Ślub Twoich marzeń nigdy do końca nie będzie ślubem, jeśli nie będą obecne na nim kwiaty. Każda panna młoda pragnie, aby sam ślub i następnie wesele, były zapamiętane przez gości, a wybrane kwiaty na ślub czy dodatkowe ozdoby oddały gust “organizatorki” i oczywiście podkreśliły jej wyjątkową osobowość. Dlatego wszystkie elementy kwiatowej aranżacji, poczynając od bukietu ślubnego a na dekoracji samochodu ślubnego kończąc, powinny stanowić spójną całość i w pełni podkreślać wyjątkowość tego specjalnego dnia.

1. Bukiety ślubne – nie ma złych czy dobrych wyborów w kwestii kwiatów na ślub.

Dobór kwiatów na ślub to Twój własny wybór i musisz sobie uświadomić, że Twoje preferencje są tutaj najważniejsze. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jaki motyw przewodni wesela obrałaś i jakim budżetem dysponujesz. Jeśli potrzebujesz konsultacji, dobra florystka na pewno udzieli Ci odpowiednich rad, dlatego już na tym etapie spisz wszystkie pytania i sugestie, które przychodzą Ci do głowy i skonsultuj je z wybraną specjalistką. Dodatkowo – kilka ważnych zasad, które warto mieć w pamięci:

 • Nie przesadzaj z ilością. Trzymaj się złotej zasady – mniej znaczy więcej. Zarówno pod kątem rodzajów kwiatów jak i ich kolorystyki.
 • Odpowiednio rozłóż akcenty. Dobre rozstawienie samych kompozycji oraz wykorzystanie samej tylko zieleni może stworzyć wrażenie, że masz więcej ozdób niż w rzeczywistości.
 • Pamiętaj, ważne, żeby Twoja florystka dzieliła i rozumiała Twoją wizję – inaczej będzie ciężko się porozumieć.
Czasopisma ślubne

Bukiety ślubne w czasopismach

2. Zacznij regularnie przeglądać magazyny ślubne i czasopisma o ogrodnictwie.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jakie rodzaje kwiatów na ślub wybrać, po prostu zainspiruj się kolorowymi ilustracjami zamieszczonymi w specjalistycznych magazynach – nikt nie wymaga, żebyś znała się na kwiatach, dlatego zacznij od kolekcjonowania zdjęć, które Ci się podobają. Wraz z partnerem możecie dodatkowo wybrać się na giełdę kwiatową lub do ogrodu botanicznego, żeby sprawdzić jak na żywo prezentują się wybrane przez Ciebie gatunki.

 • Warto również zapoznać się z „językiem kwiatów”, różne ich rodzaje mają różne znaczenia – ten czynnik może odegrać istotną rolę w ich dobrze.
 • Wśród różnych rodzajów kwiatów istnieją ślubne klasyki, które nigdy nie wypadną z mody, są to między innymi róże, peonie, lilie czy orchidee. Nie oznacza to, że któryś z wyżej wymienionych gatunków musi się znaleźć w Twojej kompozycji, jednak jeśli masz wątpliwości warto wiedzieć, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody.
Określ swój budżet

Określ swój budżet na wiązankę ślubną

3. Określ swój budżet na wiązanki ślubne.

Zanim zaczniesz tonąć w wizji idealnego ślubu koniecznie odrób podstawową lekcję i policz na co Cię stać. Niektóre kompozycje (np. ściany z żywych kwiatów) mogą być nie do zrealizowania, jeśli zostawiłaś kalkulację związaną z kwiatami na sam koniec. Koniecznie spotkaj się z florystyką i podaj jej budżet jakim dysponujesz, to pozwoli Wam wspólnie określić ramy w jakich możecie się swobodnie poruszać. Warto również stworzyć listę „muszę mieć” oraz „chciałabym mieć”, dzięki takiemu prostemu zabiegowi łatwiej będzie zrezygnować z rzeczy dodatkowych niż tych, bez których nie możesz się obejść (np. bukiet ślubny czy wianek). Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jeśli masz wyliczony budżet co do złotówki:

 • Nie bój się być kreatywna, jeśli Twój budżet nie pozwala Ci być rozrzutną.
 • Bądź uczciwa w stosunki do florystki, nie mów, że masz więcej niż w rzeczywistości – to pozwoli samej florystce przygotować tańsze alternatywy wcześniej wybranych przez Ciebie kwiatów.
 • Drogich kwiatów używaj jedynie do najważniejszych kompozycji, np. do bukietu ślubnego.
 • Śmiało łącz różne kwiaty, nieważne czy są tanie czy drogie, ważne, aby były świeże i w cenie, na którą możesz sobie pozwolić.
Dobierz kolor kwiatów

Dobierz kolor kwiatów do bukietu

4. Dobierz odpowiedni kolor kwiatów do bukietu ślubnego.

Kolorystyka kwiatów to jedna z istotniejszych decyzji, które musisz podjąć. Wybrane kwiaty do bukietu ślubnego powinny być przede wszystkim dopasowane do sukni ślubnej i motywu przewodniego wesela. Jeśli chcesz dobrać kolory w zależności od sezonowości kwiatów, to pozwoli Ci na większy rozmach pod kątem ilości za mniejszą cenę, ponieważ kwiaty sezonowe zawsze są odrobinę tańsze. Kiedy już rozważasz kolorystykę różnych kompozycji, zastanów się, gdzie będą ulokowane (wystrój sali weselnej, dekoracja kościoła, lokalizacja zewnętrzna etc.) i upewnij się, żeby dobrać takie barwy, które w danym miejscu będą się dobrze wyróżniać.

Sprawdź jakie kwiaty kwitną w tym sezonie

Sprawdź jakie kwiaty kwitną w tym sezonie i które będą pasowały do Twojego bukietu ślubnego

5. Sprawdź kwiaty do wiązanki ślubnej pod kątem sezonu.

Sezon w jakim bierzesz ślub odgrywa bardzo ważna rolą podczas doboru kwiatów, w szczególności jeśli Twój budżet nie pozwala na zbyt wielką rozrzutność. Pamiętaj – niektóre gatunki kwiatów w danych okresach po prostu nie są fizycznie dostępne, inne mogą być sprowadzane z zagranicy (z Holandii lub nawet Chin), co niestety znacznie zwiększa koszty przygotowanie Twojej wymarzonej aranżacji kwiatowej. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie kwiaty – a w szczególności u nas w Polsce kwitną w danym sezonie. Poniżej prezentujemy krótką listą sezonowych gatunków:

 • Styczeń – tulipan;
 • Luty – hiacynt;
 • Marzec- frezja;
 • Kwiecień – alstromeria, eustoma;
 • Maj – lewkonia;
 • Czerwiec – piwonia, irys;
 • Lipiec – mieczyk;
 • Sierpień – słonecznik, lawenda, gipsówka;
 • Wrzesień – hortensja, kapusta ozdobna;
 • Październik – wrzos, jaskry;
 • Listopad – chryzantema, margerytka;
 • Grudzień – goździk.
Zaplanuj miejsca, w których chcesz rozmieścić kwiaty

Zaplanuj miejsca, w których chcesz rozmieścić kwiaty na ślub

6. Zaplanuj w których konkretnie miejscach kwiaty mają odegrać ważną rolę.

Niezależnie od tego czy wybrałaś złożone konstrukcje kwiatowe czy proste, minimalistyczne w formie ozdobniki, istotne jest jaką rolę w danym miejscu mają odegrać. Ważne, aby dobrać kwiaty na ślub do miejsca, w którym będą zaprezentowane, dlatego poniżej prezentujemy najczęstsze lokacje, w których są zamieszczane:

 • Bukiety ślubne –  panny młodej i bukiet świadkowej;
 • Dekoracja kościoła na ślub, wzdłuż alejki, przed wejściem czy koło ołtarza (jeśli uzyskasz zgodę); dekoracje ław kościelnych oraz schodów przy wychodzeniu z kościoła;
 • Dekoracja samochodu weselnego, zarówno maski jak i klamek;
 • Dekoracje stołu weselnego, zarówno tych dla gości jak i dla pary młodej;
 • Wystrój sali weselnej lub hotelu;
 • Ściana z kwiatów za stołem pary młodej;
 • Bukiety dla rodziców etc.
Wszystko zaczyna się od wiązanki!

Wszystko zaczyna się od wiązanki ślubnej!

7. Wszystko zaczyna się od bukietu ślubnego.

Bukiet ślubny panny młodej to najbardziej „intymna” kompozycja ślubna jaka istnieje, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup wielu kwiatów, to na pewno nie oszczędzaj na samym bukiecie! Wiązanka ślubna panny młodej powinna być najbardziej spektakularną kreacją na całym ślubie – pamiętaj o tym dobierając jej elementy. Jeśli chodzi o kolor, biały to nadal najbardziej popularny wybór, jednak obecnie nie ma restrykcji jeśli chodzi o kolorystykę – coraz częściej można spotkać propozycje poczynając od delikatnie pastelowych czy blado różowych a kończąc na intensywnych różach lub ciężkich burgundach. Finalnie, wybór wiązanki ślubnej to Twoja indywidualna sprawa, tego co chcesz w niej zamieścić, czy pasuje do wybranej uprzednio sukni ślubnej, Twojego wzrostu (sic!) i oczywiście motywu przewodniego wesela. Złotą zasadą dotyczącą bukietu, jest wcześniejsze dobranie sukni ślubnej, ponieważ te dwie rzeczy muszą iść ze sobą w parze. Dodatkowo, im obfitsza suknia, tym większy powinien być bukiet.

Bukiet ślubny to nieodzowny element ślubu. Odpowiednia wiązanka ślubna i cały wystrój związany z doborem rodzajów kwiatów musi oddawać część Ciebie. Wybór bukietu ślubnego może być nietrafiony jedynie wtedy, gdy nie będziesz miała na niego wpływu. Postaraj się, żeby wybór wiązanki ślubnej był dla Ciebie czystą przyjemnością i puść wodze fantazji.

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu nadal masz wątpliwości w kwestii kompozycji ślubnych, bukietów, czy wiązanek napisz lub zadzwoń – chętnie spotkamy się na bezpłatne konsultacje, podczas których odpowiemy na wszystkie możliwe pytania.

Pisz do nas na marta@amarantkwiaty.pl

Pin It

» Blog » Bukiety ślubne i wiązanki ślubne-...
On 16 lutego 2015
By
, , , , ,

»

Przeczytaj inne:
Numerek na stół w stylu vintage i piękne róże w słoiku
Kwiatowe dekoracje weselne – 6 inspiracji

Kwiaty to nie tylko bukiet panny młodej czy część dekoracyjna kościoła lub sali weselnej. Obecnie kwiaty mogą spełniać wiele funkcji,...

Zamknij