Wyplatanie wianków a tradycja Nocy Świętojańskiej

Bez kategorii Możliwość komentowania Wyplatanie wianków a tradycja Nocy Świętojańskiej została wyłączona

Wyplatanie wianków to czynność, którą kochają dziewczęta na całym świecie. Umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie zbliżają nas do natury, stwarzają okazję do poznawania mocy ziół i uroku polnych kwiatów. Wyplatanie wianków relaksuje, umila czas i odpręża. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tradycja wyplatania wianków ma swój początek w pogańskim święcie Kupały.

Słowiańskie święto – Noc Kupały

Poświęcone było bóstwu urodzaju i płodności, przypadało na noc z 21 na 22 czerwca, czyli na astronomiczny początek lata. Z czasem obchody Nocy Kupały zastąpiono chrześcijańskim świętem Jana – czyli Nocą Świętojańską. Tej nocy dziewczęta zbierały się, by wspólnie, w damskim gronie z rosnących nieopodal ziół, kwiatów i traw wyplatać wianki. Miały być one symbolem dziewictwa i niewinności. Puszczane na wodę z umieszczoną wewnątrz nich obowiązkową świecą miały stanowić wróżbę dla szczęśliwego zamążpójścia. Jeśli wianek utonął lub świeczka zgasła, panna mogła pożegnać się z wizją znalezienia męża. Na szybki ślub mogły za to liczyć dziewczęta, których wianki gładko płynęły z nurtem, a ich świeca długo i żywo się paliła.

Warsztaty dla kobiet

Tradycja ta na przestrzeni ostatnich lat ożyła i stała się okazją do organizacji wspaniałych rodzinnych festynów, pełnych interesujących atrakcji. Jedną z nich mogą być z pewnością warsztaty z wyplatania wianków, w których tłumnie uczestniczą kobiety w różnym wieku. Warsztaty stanowią niezwykłą okazję do wspólnego poznania tradycji Nocy Świętojańskiej, do integracji międzypokoleniowej i wspólnego obcowania z naturą. Uczestniczki zajęć mają do dyspozycji zbiór różnorodnych kwiatów i ziół, z których pod okiem profesjonalnego florysty mogą samodzielnie wykonać unikatową kompozycję. Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że wianki można następnie wykorzystać np. w trakcie sesji zdjęciowej. Wspaniale komponują się one na fotografiach ślubnych, komunijnych, na sesjach rodzinnych. Można je też wykorzystać w dekoracji wnętrz – wystarczy gotowy wianek zawiesić na drzwiach wejściowych do mieszkania, by spełniał w ten sposób rolę stylowej ozdoby dla naszego domu.

Wianek

źródło: pixabay.com

Sposób na spędzenie wolnego czasu

Warsztaty są okazją do spędzenia czasu w damskim gronie, zapewniają chwilę relaksu i odprężenia. Manualne czynności zapewniają rozrywkę nie tylko głowie, ale i ciału. Bliskość natury i pięknie pachnących ziół przenosi nasze zmysły do krainy przyjemności. Wyniesione z zajęć umiejętności można szlifować samodzielnie lub na cyklicznych zajęciach florystycznych. Kto wie? Być może w ten sposób odkryjesz swój głęboko skrywany talent? A jeśli w trakcie uczestnictwa w warsztatach zakochamy się w wiankach i zamarzy nam się podobny profesjonalny wianek na ślub dla nas lub dla druhny – pomyślmy o skorzystaniu z usług zawodowej florystki. Niezwykły wianek z okazałych, żywych kwiatów doda uroku naszej ślubnej stylizacji, sprawi, że w tym wyjątkowym dniu będziemy wyglądały młodo i pięknie. Taka ozdoba doskonale wpisze się w rustykalny ślub, nawiązujący nieco do słowiańskich tradycji.

 

Pin It

» Bez kategorii » Wyplatanie wianków a tradycja Nocy...
On 7 lipca 2017
By

Comments are closed.

« »

Ta witryna korzysta z plików cookies szczegóły ok, rozumiem