Bukiet z piwonii

Piwonie – co oznaczają i jaką mają historię?

Bez kategorii Możliwość komentowania Piwonie – co oznaczają i jaką mają historię? została wyłączona

Piwonia nie tylko zachwyca pięknem, ale również wykazuje właściwości lecznicze. Na świecie występują 33 gatunki tych kwiatów i ponad 3000 ich odmian. Większość gatunków to byliny, część z nich to niskie krzewy o różowych, purpurowych i żółtych kwiatach. Już od starożytności piwonie uchodzą za roślinę boską. Zanim zdecydujemy się wręczyć komuś te kwiaty lub stworzyć bukiet ślubny z piwonii, warto dowiedzieć się o niej coś więcej, poznać jej historię i symbolikę.

Piwonia czy peonia? Pochodzenie kwiatów

Czasami te dwie nazwy kwiatów używamy zamiennie. Nie jest to oczywiście błąd. Piwonia to polska nazwa, a peonia łacińska. Kwiat pochodzi z Azji Centralnej, Chińczycy znali je już w 1000 roku p.n.e. Obecnie w naturalny sposób występują w zachodniej Ameryce Północnej, Azji Mniejszej i południowej Europie. Najwspanialsze odmiany wyhodowali Chińczycy, były tak cenne, że stanowiły wówczas posag lub były przekazywane w spadku.

Piwonia

Piwonia, źródło: pixabay.com

Uprawa piwonii

Piwonie kwitną od maja do czerwca. Stąd ich potoczna nazwa „majówka”. Te rośliny są długowieczne, w jednym miejscu mogą rosnąć nawet do 15 lat. Dobrze znoszą niskie temperatury, jednak decydując się na hodowle w swoim ogrodzie warto przykryć sadzonki. Wybór stanowiska pod uprawę piwonii jest bardzo ważny. Nie lubią rosnąć w bliskiej odległości murków ze względu na nagrzewanie się budynku, a następnie oziębianie. Uprawa piwonii jest zależna od rodzaju gleby. Na ciężkich glebach słabiej się rozrastają, ale za to obficie kwitną. Na glebach lekkich, piaszczystych piwonie mają małe kwiaty, które po ścięciu szybko więdną. Najlepiej hodować piwonie na glebie gliniasto-piaszczystej w pełnym słońcu. Bylinę należy podlewać tylko przed kwitnieniem, dobrze znosi suszę. Aby wypuściła piękne kwiaty należy intensywnie podlewać roślinę (20 litrów na krzaczek) z częstotliwością co 7-10 dni.

Kwiaty cięte na różne okazje

Piwonie swoją sławę zdobyły między innymi za sprawą pięknych, okazałych kwiatów, o średnicy nawet 20 centymetrów. W przeszłości występowały w odcieniach bieli, różu, czerwieni – purpurowej i fioletowej. Dwubarwne odmiany zaczęto uzyskiwać dopiero w XX wieku. Nie tylko ładnie prezentują się w ogrodzie, ale również w wazonie. Warto poszukać na prezent piwonii anemonowej. Natomiast bukiet ślubny z piwonii jest niezwykle romantyczny i efektowny. Znakomicie prezentują się w pojedynkę. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej oryginalny bukiet ślubny z piwonii, należy uważać, aby nie zdominowały całej kompozycji.

Bukiet z piwonii

Bukiet z piwonii, źródło: pixabay.com

Symbolika piwonii

Piwonia była określana mianem kwiatu królewskiego (obok lilii i róży). Oznacza bogactwo, radość i zdrowie, niezbędne w królestwie. Te kwiaty utożsamiane są z niezwykłą elegancją, dlatego są idealnym pomysłem na prezent urodzinowy i imieninowy. Mogą również zdobić salę weselną i kościół. Czerwona piwonia symbolizuje nową miłość i namiętność, różowa zrozumienie między partnerami, a biała to wyraz czułości. Mimo swojego piękna, piwonia purpurowa oznacza negatywne emocje. Nie warto jej wręczać osobie, która przywiązuje dużą wagę do symboliki.

Jakie właściwości ma piwonia?

Wyróżniamy piwonię lekarską, która ma właściwości lecznicze. W starożytnych Chinach używano jej do leczenia ran, jako środek rozkurczowy, na wątrobę oraz poprawiający trawienie. Surowcem leczniczym jest korzeń. Podawano ją również na układ oddechowy, artretyzm, serce oraz jako środek wykrztuśny.

ZOBACZ TEŻ NASZE INNE PROPOZYCJE:

>> Bukiety ślubne z róż<<

lub

>> Jak skomponować kwiaty ślubne? <<25

Pin It

» Bez kategorii » Piwonie – co oznaczają i...
On 25 stycznia 2018
By

Comments are closed.

« »

Ta witryna korzysta z plików cookies szczegóły ok, rozumiem